Memarblog معماربلاگ

وبلاگ تخصصی معماری

پارتیشن بندی و سقف طبقات از نظر سازه ای

November28

در این طرح نخست برای شناسایی سیستمهای مورد استفاده در داخل ، با مراکز مختلف از جمله سازمان مدیریت و برنامه ریزی ، وزارت مسکن و شهرسازی و … تماس و لیست نهادها و شرکت های فعال در زمینه تولید قطعات سبک بتنی تهیه شده است . سپس با مکاتبه و مراجعه به شرکتهای فوق اطلاعات و مشخصات فنی جمع آوری و مورد بررسی اولیه قرار گرفته است.

برای مقایسه سیستمهای داخلی و خارجی و جمع آوری اطلاعات از منابع خارجی از اینترنت استفاده شده است که این بررسی در دو بخش سقفها و پارتیشن انجام شده است.

بررسی ها نشان می دهند که سیستمهای سقف سبک بتنی به دو صورت درجا و پیش ساخته مطرح می باشند. در سیستم درجا بتن ریزی با بتن سبک در محل انجام می گیرد و به سه صورت : دال تخت ، سیستم تیرچه ـ بلوک و سیستم مرکب می باشد . در سیستم های پیش ساخته سقف از بتن های سبک استفاده شده و قطعات بصورت تولید کارخانه ای تهیه و در محل ساختمان نصب می گردند. با بررسی نتایج جستجو ها میتوان این قبیل قطعات سقف را در گروههای زیر دسته بندی کرد:

ـ دال مجوف سوراخدار مثل سیستم شرکت Milbank در انگلستان که سیستم شرکت ایران فریمکو نیز مشابه همین سیستم می باشد.

سیستم Double Tee مثل سیستم شرکت Golden  bay در نیوزلند و تیرهای TT2 ساخت شرکت Tarmak در انگلستان که سیستم سقفهای صنعتی تولیدی شرکت ایرداک در ایران ـ تبریز نیز مشابه این سیستم می باشد.

ـ سیستم بلوکهای توپر : در این سیستم پانل های سقف بصورت بلوکهای توپر از بتن سبک تولید می شود مثل پانل های تولیدی سقف شرکت Allied  Foam Tech Crop در آمریکا یا سیستم شرکت Reidsteel در انگلستان یا شرکتهای Golden  bay در نیوزلند که سیستم سقف تولیدی شرکت بتن سبک ما نیز مشابه این سیستم می باشد که برای کشور ما نیز مناسب می باشد.

در مورد پارتیشن ها اکثراً سیستم پیش ساخته در کارخانه مطرح می باشد و از روشهای زیر استفاده می شود:

ـ تولید قطعات تمام قد و یکپارچه که از کف تا سقف را پوشش می دهد مثل قطعات پانل های پارتیــــشنی Tilt up panels تولیدی Lite built در استــرالیا یا سیستم متعلق به شرکت Allied foam ، Tech Corp در آمریکا.

ـ تولید قطعات بصورت بلوکهای بنایی که بلوکها بصورت توپر و توخالی ساخته شده و روی هم چیده می شوند و با ملات چسباننده به هم می چسبند مثل بلوکهای بنایی Masonry blocks ساخت شرکت Lite built در استرالیا یا سیستم شرکت Milbank در انگلستان که بلوکهای تولیدی شرکت بتن سبک ساز و بلوکهای توخالی تولیدی شرکت لیکا مشابه همین سیستم می باشند.

طبق بررسی های انجام یافته ، تکنولوژی سیستمهای رایج و مورد استفاده در سایر کشورها برای ساخت سقف پارتیشن از قطعات سبک بتنی کماکان به کشور ما منتقل شده اند فقط در موارد معدودی مثل قطعات پارتیشن یکپارچه از کف تا سقف و یا بلوکهای بنایی دارای کلید برشی می توان گفت که هنوز در ایران از این سیستم استفاده نشده است.

در مرحله بعد سیستمهای جمع آوری شده مورد کنکاش قرار گرفته و معایب و محاسن آنها بصورت دقیق تر بررسی و از بین آنها بهینه ترین سیستمها انتخاب و راه حل های اصلاحی امکان پذیر برای اصلاح آنها ارائه شده اند . با آنالیز سیستمهای جمع آوری شده دو سیستم دال مجوف ایران فریمکو برای سقف و بلوکهای بتن کفی بتن سبک ساز برای تیغه چینی به عنوان سیستمهای بهینه که میتوانند جوابگوی نیازهای عملکردی باشند انتخاب و راه حل های ممکن برای اصلاح معایب آنها معرفی شده اند سپس بعد از تهیه نمونه مصالح و تعیین مشخصات مکانیکی آنها در آزمایشگاه مصالح دانشگاه صنعتی سهند و با استفاده از مدلسازی کامپیوتری توسط نرم افزار عناصر محدود Ansys عملکرد سیستمها و تاثیر راه حلهای اصلاحی مورد بررسی قرار گرفته اند. نتایج یافته ها نشان می دهند که

می توان با استفاده از بتن سبک سازه ای در ساخت دال مجوف ایران فریمکو هر چه بیشتر از وزن آنها کاست و با امتداد دادن آرماتورهای ممان مثبت و منفی به خارج از بتن و اتصال دادن این آرماتورها به بالهای تیرهای باربر فلزی و یا آرماتورهای مهار شده در داخل تیرهای باربر بتنی میتوان گیر داری کافی در محل تکیه گاهها ایجاد نمود و حدود ۲۰ درصد به ظرفیت باربری سیستم افزود. از سوی دیگر با ایجاد این گیر داری میتوان تا حدودی سیستم سقف را در باربری جانبی دخالت داده و از این طریق تا حدودی مقاومت کل سیستم باربر ساختمان را در برابر بارهای جانبی مثل زلزله افزایش داد.

همچنین میتوان با تغییر دادن شکل بلوکهای بتن کفی و تعبیه کام و زبانه به عنوان کلید برشی و ایجاد فاصله ما بین تیغه بندی و سقف یا تیر بالایی ( به منظور ایجاد فضای کافی برای تغییر شکل قابها در هنگام اعمال بار جانبی ) و جلوگیری از تغییر مکان خارج از صفحه لبه بالایی تیغه با بهره گیری از تدابیری همچون استفاده از دو عدد نبشی ، ظرفیت باربری جانبی تیغه های ساخته شده از بلوک بتن کفی را تا میزان ۲۵ درصد افزایش داد.

بخشی از یافته های تحقیق : می توان با استفاده از بتن سبک سازه ای در ساخت دال مجوف ایران فریمکو هر چه بیشتر از وزن آنها کاست و با امتداد دادن آرماتورهای ممان مثبت و منفی به خارج از بتن و اتصال دادن این آرماتورها به بالهای تیرهای باربر فلزی و یا آرماتورهای مهار شده در داخل تیرهای باربر بتنی می توان گیرداری کافی در محل تکیه گاهها ایجاد نمود و حدود ۲۰ درصد به ظرفیت باربری سیستم افزود.

همچنین می توان با تغییر دادن شکل بلوکهای بتن کفی و تعبیه کام و زبانه به عنوان کلید برشی و ایجاد فاصله ما بین تیغه بندی و سقف با تیربالایی
(به منظور ایجاد فضای کافی برای تغییرشکل قاب ها در هنگام اعمال بار جانبی ) و جلوگیری از تغییر مکان خارج از صفحه لبه بالایی تیغه با بهره گیری از تدابیری همچون استفاده از دو عدد نبشی ، ظرفیت باربری جانبی تیغه های ساخته شده از بلوک بتن کفی را تا میزان ۲۵ درصد افزایش داد.

پژوهشگر : دکتر حسن افشین

4 Comments to

“پارتیشن بندی و سقف طبقات از نظر سازه ای”

 1. Avatar November 28th, 2008 at 2:55 pm Honey Khadem Says:

  خانم یزدان پناه
  این یک تحقیق هست که پیدا کردم نمی دونم کمکی می کنه یا نه. مطالب خوب دیگه ای پیدا کردم که لینکش رو پایین میذارم فکر می کنم دقیقا چیزیه که دنبالش می گردین

  http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?t=22741


 2. Avatar November 29th, 2008 at 12:50 am یزدان پناه Says:

  با سلام.از لطف شما بسیار سپاس گذارم.مطالب
  بسیارعالی بود


 3. Avatar July 16th, 2009 at 2:42 pm parisa Says:

  mer30 azizam kheili matalebet khoob bood va be dardam khord


 4. Avatar July 16th, 2009 at 2:44 pm parisa Says:

  mer30 azizam


Email will not be published

Website example

Your Comment:


seven × = 35

 • Recent Comments:

  • علی: سلام ما نیاز به طراحی سه بعدی داریم لطفا راهنمایی کنید چگونه ارتباط بگیریم02166074208
  • shahrzad: salam,mamnoon az matalebetun.. maghale mikham benevisam rajebe masele marbut be organic che mozuati ro...
  • داوود نصیری: درود بر شما خیلی ممنون از مطلب جالب ی که درباره سرزمینهای بارانی گذاشتید. خاهش میکنم فوری با من تماس...
  • hamid: سلام و عرض ادب متن بسیار مفیدی هست ممنون از زحمتی که کشیدین. میشه لطف کنین و متن رو ایمیل کنین. بازم ممنون و...
  • farmah: سلام و روزتون بخیر، خونه ما مدل قدیمی داره آشپزخونه هم از هال جداست، هال ما ۳۰ متر هست با یک راهرو ۱.۵*۵ است....
  • رويا: سلام خسته نباشيد من رنگ مبل هام سبز تيره انتخاب كردم باچوب فندقى روشن البته مبلهام طوريه كه ٢ تا از صندليهاى...
  • نعمت زاده: .سلام علیکم .بسیار خوب بود. سپاس گزار
  • daryoosh: salam jane madaret ye magaze kharidam 24metr ye tarh baram bezan chi mishe nemimiri k
  • ستاره ایرانیان: ستاره ایرانیان
  • sara: لطفا معنی پالانه هم بنویسین